۱۳۹۲/۵/۲

چنارهای هفتاد ساله خیابان پهلویِ تهرانهر شهروندی می بایست برای دستیابی به حقوق فراگیر انسانی خود همانا حق سلامت و بهداشت برای سالم زندگی کردن از سیستم های اجرایی خواستار مسئولیت پذیری باشد. حق سالم زندگی کردن برای هر شهروندی نیازمند دستیابی دایمی به چهارعنصر بنیادین سلامت غذا، سلامت هوا، سلامت آب و سلامت فکر که با محیط زیست سالم و پاک ارتباط تنگاتنگی دارد، می باشد. ضمانت سلامت زندگی بشر در مجموعه حفاظت و نگهداری از محیط زیست برای نسل کنونی و انتقال آن به نسل آینده نیازمند مدیریت کارآمد منابع و امکانات طبیعی و انسانی مسئولین و همکاری های جمعی و گسترده شهروندی می باشد.

تهران قدیم شامل جاده خاکی از دهات تجریش تا پیچ شمیران بود. در سال های آغازین پادشاهی رضا شاه با احداث جاده پهلوی از تجریش تا میدان راه آهن و با توسعه شهری بعد از ۱۳۲۰ تهران بزرگ مدرن متولد شد. جاده ۱۸ کیلومتری پهلوی تهران بلندترین خیابان خاورمیانه است که با هزاران چنار در دو ردیف خود همچنان از زیباترین خیابان‌های شهری جهان به شمار می آید. خیابان پهلوی در فهرست میراث ملی با مجموعه خانه های تاریخی و چنارهای کهنسالش به ثبت رسیده است و پرونده ثبت جهانی آن در یونسکو در جریان می باشد.

« اگر استانبول شهر سروهاست، تهران را باید شهر چنارها خواند »
عبدالله مستوفی

در چنین شرایط استثنایی، شهرداری تهران بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی اقدام به قطع شبانه چنارهای هفتاد ساله تهران نموده و مسئولین میراث فرهنگی از این فاجعه زیست محیطی و قطع درختان کهنسال خیابان پهلوی ابراز بی اطلاعی می نمایند.

خبرهای ناخوشایند از جمله خشک شدن دریاچه رضاییه (ارومیه) ثبت شده در فهرست ذخیره گاه بیوسفر جهانی، مرگ پرندگان در قندیل های نمکی و از بین رفتن میگوهای این دریاچه، تولید آب آشامیدنی آلوده، آلودگی کشنده هوا، آلایندگی صنایع، مواد سمی موجود در آب و هوا و شیوع بیماری های عصبی و بروز تغییرات ژنتیکی، بیابان زایی، قطع چنارهای کهنسال و بی تفاوتی کامل نسبت به سلامت زیست محیط شهروندان ایرانی جای بسی تاسف است.
تهران به یکی از آلوده ترین شهرهای بزرگ دنیا تبدیل شده است و قطع چنارهای کهنسال این شهر، سلامت شهروندان را با خطر بیشتری مواجه می سازد.

در مقابل بی درایتی یک حکومت که نه تنها قادر به حفظ با ارزش ترین ذخیره‌ها و منابع طبیعی و انسانی کشورمان نیست، بلکه در تخریب و وخامت محیط زیست ایرانمان از هیچ کوششی دریغ نمی نماید، بر همه کنشگران زیست محیطی و ما شهروندان ایرانی در سراسر جهان است تا برای حفظ منابع طبیعی، میراث فرهنگی، بناهای تاریخی و محیط زیست سرزمینمان برای نسل کنونی و فرزندان آینده ایرانزمین با حمایت و فعالیت در انجمن های غیردولتی پشتیبانان محیط زیست مشارکت نماییم.

در مقابل مرگ هر درخت، در محیط اطراف خود دو درخت بکاریم و فضای سرزمینمان را همواره پاک و سبز نگه داریم.

پاینده ایران
رضا پهلوی


References